Napisana barwnym, literackim jezykiem, swietnie ilustrowana ksiazka jednego z najwybitniejszych intelektualistow europejskich.
Pelna refleksji nad wspolczesnoscia historia od starozytnych myslicieli chinskich i filozofow greckich, przez swietych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistow, zachodnich filozofow baroku i oswiecenia, po myslicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Pawel Wlodkowic, Jozef Pilsudski.
Okazuje sie, ze niektorzy starozytni, jak np. Platon, mieli duzo sensowniejsze koncepcje organizacji spoleczenstwa i panstwa niz nam wspolczesni. Najgorzej bylo/jest, gdy idee zaprzegniete do politycznej roboty sa z gruntu bledne, a nawet grozne, choc z pozoru wydaja sie sluszne i nieraz nawet szlachetne, jak np. marksizm-leninizm.
Prof. Andrzej Nowak dokonal resume roznych szkol i kierunkow politycznego myslenia na przestrzeni dziejow. Niebywale logiczne wnioski, jakie plyna z tej analizy, powinny byc obowiazkowa lektura dla wspolczesnych politykow oraz dla kazdego, kto chce zrozumiec, o co w naszym swiecie chodzi. Z rozwazan Autora wylania sie swoisty obraz rowni pochylej, po ktorej coraz szybciej staczaja sie polityczne koncepcje. Rzadzacy perfidnie naginaja idee do swoich partykularnych potrzeb, a filozofowie chetnie z nimi wspolpracuja. Prof. Nowak pietnuje przy okazji tylez arogancki, co ignorancki stosunek dawnych i dzisiejszych zachodnich myslicieli do Rzeczypospolitej, ktora wszak jeszcze krotko przed zaborami byla drugim co wielkosci krajem w Europie. Szkodliwe skutki tej ignorancji odczuwamy do dzis - nie tylko w Polsce.