Fabularyzowana biografia samej autorki bedaca wspanialym swiadectwem pierwszych 30 lat XX w. opisanych z perspektywy Amerykanki mieszkajacej w Paryzu i przebywajacej w centrum zycia tamtejszej bohemy.
Wydana po raz pierwszy w 1933 roku Autobiografia Alice B. Toklas przyniosla Gertrude Stein natychmiastowy rozglos i uczynila z niej postac kultowa. Autorka glosem swojej wieloletniej partnerki opowiada nie tylko o ich wspolnym zyciu, ale tez o zaprzyjaznionych artystach, wsrod ktorych znajdowali sie miedzy innymi Pablo Picasso, Paul Cezanne, Guillaume Apollinaire i Francis Scott Fitzgerald.
Ksiazka - oprocz slawy - przysporzyla autorce rowniez wielu wrogow. Nie wszyscy dawni znajomi przewijajacy sie latami przez salon przy rue de Fleurus byli zadowoleni ze sposobu, w jaki ich przedstawila. Niektorzy, jak chocby Henri Matisse czy Georges Braque, podpisali list otwarty - Swiadectwo przeciw Gertrudzie Stein - wyrazajac swoje oburzenie, a Ernest Hemingway, jeszcze do niedawna przynoszacy mentorce wszystkie swoje teksty do oceny, stal sie z dnia na dzien jej najzacieklejszym wrogiem i pozostal nim juz do konca zycia.
Jednak bez wzgledu na liczne kontrowersje - a moze dzieki nim - autobiografia odniosla ogromny sukces. Przepelniona zaskakujacymi anegdotami opowiesc to przede wszystkim wglad w fascynujace zycie paryskiej bohemy na poczatku XX wieku i bogata galeria literackich portretow artystow tamtego okresu, przedstawiajaca ich jako ludzi z krwi i kosci, a nie odlegle i niedostepne pomniki.
Ta fascynujaca ksiazka zostala uznana przez Modern Library za jedna z 20 najwazniejszych powiesci XX wieku.