Umysl i cialo pozostaja w absolutnej symbiozie. Upraszczajac - jesli masz zdrowy umysl, to i twoje cialo ma sie dobrze. I odwrotnie - kiedy cialo zdrowe, to i umysl jest w dobrej kondycji. Jednak sa ludzie, u ktorych opisana zaleznosc nie wystepuje.
Kazdy z nas tylko do pewnego momentu zachowuje kontrole nad swoim cialem i psychika, a stres, ktorego doswiadcza czlowiek wspolczesny, sprawia, ze granica miedzy kontrola a jej utrata jest ciensza niz kiedykolwiek. Jej przekroczenie moze objawic sie chorobami psychosomatycznymi i autoimmunologicznymi.
Do tej pory chorobami cywilizacyjnymi nazywalismy nadcisnienie, otylosc i cukrzyce. Teraz dolaczyly do nich nowe, ktore autorka nazywa: ,,chorobami wyzwan". Z chorobami cywilizacyjnymi maja jednak wspolny mianownik: sa zwiazane ze zmiana stylu zycia. Z tym, ze stalismy sie pokoleniem trzech krzesel: biurowego, samochodowego i fotela przed telewizorem, a nasza dieta bazuje na produktach pelnych konserwantow, hormonow, wypelniaczy, ktore zmieniaja mikroflore jelitowa.
Ewa Kempisty-Jeznach pokazuje, jak reaguje cialo czlowieka na dzialania otaczajacego nas swiata. Stres, zarowno w zyciu zawodowym, jak i prywatnym, zanieczyszczenie srodowiska naturalnego, zaczynajac od powietrza i wody pitnej, a skonczywszy na spozywanym jedzeniu, zmienily nasze zdrowie. Autorka opisuje na przykladach swoich pacjentow codzienna prace wspolczesnego lekarza skonfrontowanego z nowym rodzajem chorob, zwanych psychosomatycznymi. Uchyla nam drzwi swojego gabinetu, ukazujac, jak za roznymi objawami ciala pacjentow nie skrywa sie choroba organiczna, tylko glosny krzyk duszy czlowieka.
Te ksiazke powinien przeczytac kazdy, kto chce zrozumiec, jak dziala jego cialo wobec wspolczesnych wyzwan, i nie chce przeoczyc pierwszych sygnalow psychosomatyki. Konsekwencja niedostrzezenia tych zmian moga byc bowiem przedluzajace sie objawy bolowe, zespol wypalenia, a nawet depresja.